Odszkodowanie za opóźnione loty

Odszkodowanie za opóźnione loty

LOTNISKOWE PERYPETIE…czyli Odszkodowanie za opóźnione loty

Problemy na lotnisku potrafią zepsuć nawet najlepszy urlop. Niezależnie od tego czy nasz samolot spóźnia się przed zabraniem nas na wymarzone wakacje czy w drodze powrotnej – sytuacja do przyjemnych nie należy. Nierzadko wiąże się to z wielogodzinnym oczekiwaniem na niewygodnych lotniskowych krzesłach, pustym żołądkiem, a w razie oczekiwania wraz z dziećmi – również wieloma innymi niedogodnościami. Czy możemy wówczas liczyć na jakąkolwiek rekompensatę? Czy przysługuje nam odszkodowanie za opóźnione loty?

Prawo europejskie wraz ze szczególnymi przepisami Prawa Lotniczego wprowadza do polskiego porządku prawnego możliwość żądania przez niezadowolonego pasażera odszkodowania za spóźniony lot. Uprawnienie do żądania odszkodowania zostało rozciągnięte na pasażerów lotów opóźnionych, jeżeli z powodu tych lotów poniosą stratę czasu wynoszącą co najmniej trzy godziny, czyli jeżeli przybędą do ich miejsca docelowego co najmniej trzy godziny po pierwotnie przewidzianej przez przewoźnika lotniczego godzinie przylotu. Dzięki przepisom europejskim pasażer lotu opóźnionego może być traktowany na równi z tym, którego lot został odwołany.

Podstawy prawne w/w roszczeń szczegółowo opisują:  rozporządzenie (WE) NR 261/2004 Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 11 lutego 2004 r. ustalające wspólne zasady odszkodowania i pomocy dla pasażerów w przypadku odmowy przyjęcia na pokład albo odwołania lub dużego opóźnienia lotów.

Więcej na ten temat możesz przeczytać także tu:https://europa.eu/youreurope/citizens/travel/passenger-rights/air/index_pl.htm

Czy zawsze mamy prawo do  odszkodowania za opóźniony lot? Otóż nie, ponieważ sytuacja jest nieco bardziej skomplikowana. Uprawnienie do żądania odszkodowania za opóźnione loty pozostaje aktualne o ile przewoźnik nie dowiedzie, że opóźnienie jest spowodowane zaistnieniem  nadzwyczajnych okoliczności, których nie można było uniknąć pomimo podjęcia wszelkich racjonalnych środków. Jednego możemy być pewni- przewoźnik lotniczy będzie walczył jak lew usiłując tą okoliczność udowodnić.

Kiedy to linie lotnicze są winne zaistniałego opóźnienia? Najczęściej dotyczy to problemów technicznych i operacyjnych. Co bardzo istotne – to właśnie na przewoźniku ciąży obowiązek takiego zorganizowania poszczególnych przelotów aby maszyny zarówno lądowały jak i startowały o czasie. Również awaria samego samolotu, potocznie ujmowana jako usterka techniczna wpisuje się w ramy normalnego wykonywania działalności przewoźnika lotniczego, jako że przewoźnik ten jest stale narażony na tego typu niespodziewane, nieoczekiwane problemy techniczne. Nawet nagła awaria techniczna maszyny nie może być traktowana jako wystąpienie nadzwyczajnych okoliczności – bez ustalenia jej charakteru i źródła.

Na jakie pieniądze możemy liczyć? Odszkodowanie  za opóźnione loty jest zależne od tzw. długości trasy naszej opóźnionej podróży i przestawia się następująco:

  • 250 EUR– loty o długości do 1500 kilometrów;
  • 400 EUR –  loty wewnątrzwspólnotowe dłuższych niż 1500 kilometrów i inne loty o długości od 1500 do 3500 kilometrów;
  • 600 EUR  – loty powyżej 3500 km.

W niektórych przypadkach pasażerom lotów przysługują także inne uprawnienia – warto zauważyć, że w przypadku opóźnienia lotu trwającego więcej niż 5 godzin, pasażerowie mają prawo do żądania zwrotu pieniędzy za zakupiony bilet. Wybór jednak tego uprawnienia powoduje, że prawo do odszkodowania za opóźniony lot nie będzie nam już przysługiwało.

Czy uzyskanie takiego odszkodowania to łatwa, prosta i przyjemna procedura? Niestety nie. Linie lotnicze nie są skore do wypłacania dodatkowych pieniędzy na rzecz niezadowolonych pasażerów, korespondencja z nimi nierzadko jest wysoce utrudniona dlatego najczęściej sprawy tego typu trafiają na drogę postępowania sądowego – dlatego nieoceniona jest pomoc profesjonalnego pełnomocnika, który fachowo obroni nasze słuszne interesy.

Jeśli twój lot został odwołany lub opóźniony i potrzebujesz pomocy w ocenie swojej sytuacji pod kątem możliwości otrzymania odszkodowania – zapraszam do kontaktu.

Przeczytaj także inne moje wpisy https://adwokatagnieszkakaczor.pl/kredyt-z-sasiadem-czemu-nie/,  

https://adwokatagnieszkakaczor.pl/czy-bezrobotny-moze-prowadzic-dzialalnosc-nieewidencjonowana/

Dodaj komentarz